Japán irodalom

Beszéljük+: Heike monogatari – japán kultúra Magyarországon

Zugló TV, 2022. április 14.

Beszélgetés a könyvről Kővári Miklóssal.

Heike monogatari, avagy a Heike tündöklése és bukása

Még gimnazista koromban, a 80’-as évek közepén olvastam először a nagy háborúról a Minamotó és a Taira klán között, és hallottam először a japán irodalom két meghatározó gyöngyszeméről a Gendzsi monogatariról, és a Heike monogatariról. Azóta vártam a lehetőséget, hogy a kezembe foghassam ezeket a műveket. Bár a Gendzsi monogatari 2009-ben „Gendzsi szerelmei” címen megjelent magyarul, a Heike monogatari kiadására több mint harminc éve vártam, egyre kevesebb reménnyel.

Közben persze a művet angol fordításban több változatban is megtaláltam – volt, amelyiknek szigorúan pontos, ámde szinte olvashatatlanul nehéz volt a szövege, és olyan is, amely annyira modernre sikerült, hogy szinte olvastatta magát, kicsit talán elveszítve az eredeti mű pátoszát és mélységét. A több variáció közül Helen Craig McCullough munkája volt az, amely lenyűgözött, mert egyszerre volt nagyon olvasmányos, és nagyon költői, magával ragadó, mégis részletes magyarázatokkal ellátott. A második olvasása után döntöttem úgy, hogy lefordítom magyarra, elsősorban a magam örömére, de talán mások számára is.

Fontosnak tartom kiemelni, hogy egy közvetítő nyelvről történő fordítás szinte soha nem tudja visszaadni az eredeti mű gazdagságát, így ez a fordítás sem méltó igazán a Heike monogatari igazi súlyához. Tovább rontja a helyzetet, hogy én magam nem vagyok műfordító, így a szakma technikai eszköztárát sem tudtam úgy alkalmazni, mint egy igazán hozzáértő. Mégis úgy gondolom, hogy harminc évnyi várakozás után még egy nem túl jó fordítás is sokkal jobb a semmilyennél, egy gyenge szövegből is többet lehet megtudni, mint egy nem létezőből.

Őszintén remélem, hogy ez a könyv hozzá tud tenni minden Japán, és a japán történelem és irodalom után érdeklődő tudásához, és talán kellő motivációt is jelent majd ahhoz, hogy mielőbb elkészüljön egy igazán minőségi, az eredeti alkotáshoz valóban méltó műfordítás is.

Bureikingu nyūsu: Idén megjelent magyarul a japán történelem leghíresebb háborús krónikája

Budo Baka Blog, 2022. április 15.

Heike monogatari könyvajánló és beszélgetés a szerzővel.

Hétköznapi pszichológia

Az érzelmektől a kommunikációig

Belső mozgatórugóink, szükségleteink, vágyaink, céljaink érzelmeinken keresztül kerülnek kifejezésre. Érzelmeink mutatják meg azt is, hogy a dolgok mit érnek számunkra. Gondolkodásunk segítségével az érzelmek által hordozott tartalmat a külvilágról összegyűjtött ismereteinknek – és az ezekből kialakított világképünknek – megfelelő formában tudjuk megfogalmazni. Az egész rendszer mozgatóit tehát a szükségletek alkotják, amelyek a vágyakban alakulnak irányokká, az érzelmekben célokká, a gondolatokban formát öltenek és a kommunikáció során kifejezésre kerülnek.

Az emberi szellem működésének e három összetevőjét, az érzelmeket, a gondolkodást és a kommunikációt, illetve ezek összefüggéseit próbálja feltárni új könyvem, az előző kötetek felhasználásával és bővítésével.

A könyv fejezeteihez feladatok, kérdőívek is tartoznak. Ezek segíthetnek tisztázni a magunkról kialakult, kialakított képet, és megkönnyítik, hogy ezen érdemben változtatni tudjunk. 

Ötös – A beszélgetőtárs

Klubrádió, 2010. február 22.

Beszélgetés a könyvről Havas Henrikkel és Kéri Lászlóval.

A kommunikáció könyve

Napjainkban lépten-nyomon a kommunikáció témakörébe ütközünk. Néha már úgy tűnik, mintha minden e körül forogna, az üzleti élet, a társadalmi élet (tömegtájékoztatás), sőt a családi élet is. Tömegével jelennek meg segédanyagok és képzések, amelyek azt ígérik, hogy segítenek e téren előrébb lépnünk. Ezért éreztem úgy, hogy szükség van egy olyan kötetre, amely az alapokat, a kommunikáció helyét, szerepét, mibenlétét, működését veszi szemügyre.

Én úgy tartom, hogy az egészséges szellemhez három összetevő szükséges: a helyesen kezelt érzelmek, a kiegyensúlyozott, de rugalmas gondolkodás és a hatékony kommunikáció. Az előző kötetekben foglalkoztunk az érzelmek és a gondolkodás világával. Szellemi folyamataink azonban a kommunikációval válnak teljessé, ezért szól erről ez a könyv.

A gondolkodás könyve

Napjainkban az „értelem korát” éljük. Alapvető fontosságú tehát, hogy a mélyére hatoljunk gondolkodásunk rejtelmeinek – és szembesüljünk számos olyan jellemzővel és összefüggéssel, amelyek egészen más megvilágításba helyezik értelmünk működését és szerepét, mint azt az általános elképzelések alapján várnánk.

Én úgy tartom, hogy az egészséges szellemhez három összetevő szükséges: a helyesen kezelt érzelmek, a kiegyensúlyozott, de rugalmas gondolkodás és a hatékony kommunikáció. Első könyvem az érzelmek területével foglalkozott. E témakörhöz azonban szervesen kötődik gondolataink világa, ezért szól erről e második könyv.

Az érzelmek könyve

Korunk egyre elfogadottabb felfedezése az érzelmi élet fontossága. Ma már a vezetők legfontosabb képességének nem az intelligenciájukat, vagy a fölkészültségüket szokás megnevezni, hanem az EQ értéküket, az érzelmi érettségüket.

Én úgy tartom, hogy az egészséges szellemhez három összetevő szükséges: a helyesen kezelt érzelmek, a kiegyensúlyozott, de rugalmas gondolkodás és a hatékony kommunikáció. E három terület közül az elsőről lehet a legkevesebbet olvasni, és hallani, ezért szól erről ez a könyv.